| Main centres: | 1-3 business days |
| Regional areas: | 3-4 business days |
| Remote areas: | 3-5 business days |
| Knife Type | Fixed Blade |
| Blade Edge | Plain |
| Blade Material | 8CR14 |
| Blade hardness, HRC | +-56 |
| Handle Material | PP+TPR |
| Total Length, mm | 217 mm |
| Blade Length, mm | 98 mm |
| Blade Thickness, mm | 2,3 mm |
| Knife Weight, g | 88,5 g |