| Main centres: | 1-3 business days |
| Regional areas: | 3-4 business days |
| Remote areas: | 3-5 business days |
Movement: Automatic
Case Width: 31.0 mm
Water Resistance: 100 m (330 feet)
Features: Date
| SKU | 371.65.32 |
| Brand Name | Gevril |
| Collection | Manhattanhenge |
| Band Colour | Black |
| Band Material | Leather |
| Band type | Strap |
| Band width | 22.0 mm |
| Clasp | Pin Buckle |
| Case back | Exhibition |
| Case crystal | Sapphire Crystal Scratch Resistant Anti Reflective |
| Case material | Stainless Steel |
| Case shape | Rectangular |
| Case width | 31.0 mm |
| Water resistance | 100 m (330 feet) |
| Dial color | Black |
| Features | Date |
| Caliber | ETA 2836-2 |
| Country of origin | Swiss-Made |
| Crown | Pull and Push Crown |
| Movement type | Automatic |
| UPC | 840840148414 |