| Main centres: | 1-3 business days |
| Regional areas: | 3-4 business days |
| Remote areas: | 3-5 business days |
Description
Design
Mandatory according to DIN 4040-100 and DIN EN 1825 for gastronomic and food processing businesses
Protects wastewater pipes from costly blockages caused by fats and oils
Ideal for use in smaller commercial kitchens, food trucks, snack bars, kiosks, and other small gastronomic businesses
Suitable for mobile flushing equipment in frost-protected rooms and up to 100 meals per day
The grease separator has a total capacity of 40 l
The device is constructed according to DIN EN 1825 and should be emptied every 4 weeks in accordance with DIN 4040-100
The stainless steel lid is odor-proof thanks to practical clamp fasteners
Including a ball valve for easy emptying of the container
Quality
Body made of high-quality Stainless Steel
Material thickness: 1.2mm
Connection
Suitable for mobile installation
Extra-large inlet/outlet with DN 50 mmTechnical data
Dimensions
| Width | 710mm |
|---|---|
| Depth | 320mm |
| Height | 310mm |
Details
| Grease separator capacity | 40 l |
|---|---|
| Water consumption per wash cycle | 5 l |
| Wash time per cycle | min. 35,00 d |
| Water drainage | DN 50 mm |
| Water inlet | DN 50 mm |
