| Main centres: | 1-3 business days |
| Regional areas: | 3-4 business days |
| Remote areas: | 3-5 business days |
Single phase, portable battery charger for charging lead-acid batteries with selector for normal or quick (boost) charge. Suitable for cars, vans, light trucks.
| Feature | Specification |
|---|---|
| Product Model | HB-1208S |
| Input Voltage | 220 V |
| Frequency | 50 Hz |
| Charging Voltage | 6 / 12 V |
| Rated Power | 108 W |
| Rated / Start Current | 2.5 / 5 / 6.3 / 5 / 6 A |
| Battery Capacity Range | 10 - 100 Ah |
| Insulation Class | H |
| Protection Level | IP23C |
| Compliance | ITS, CE-EMC, CE-LVD, ROHS, REACH |