| Main centres: | 1-3 business days |
| Regional areas: | 3-4 business days |
| Remote areas: | 3-5 business days |
| Safety Protective Cover | |
| Material | Flame Retardant PC |
| Size | 51x58x30mm |
| Internal thread size | 17mm |
| Application | for Dremel Rotary Tool Models 100, 200, 275, 285, 300, 395, 398, 400, 770, 800, 3000, 4000, 8100, 8200, 8200&4200. |
| Keyless Chuck | |
| Material | Metal,high-heat treatment |
| Clamping range | 0.4-3.4mm |
| Inner Diameter | 6.5mm |
| Export diameter | 9/32 inch ,Distance 40 teeth. |
| Application | Fits for Dremel 4000, 400,3000, 398, 395, 300, 285, 275, 200, 100, 8200, 800, 780, 770, 7700, 750. Note: (It can not be used for Dremel 8050-N/18. It only fits for genuine Dremel tool. It can't be used for duplicated Dremel tool or rechargeable Dremel.) |