| Main centres: | 1-3 business days |
| Regional areas: | 3-4 business days |
| Remote areas: | 3-5 business days |
SELECTED OPTION:
COLOR.: WHITE
Features:
1.Super Sound quality: High-fidelity stereo sound quality . These headphones are compatible with most smartphones. 2.Long-Lasting Usage & Built-in Magnetic Design: Up to 6 hours talk time / music time (Playtime varies according to volume level and audio content). It also has up to 120 hours of standby time and charges in 1-2 hours. You can attach the two headphones together when not using, and wear like a necklace around your neck, a convenient way to carry around when you don't need them. 3.IP45 Sweat Resistant: Built for your active lifestyle - these earbuds are rated IPX Level 4 and can withstand dripping sweat. Ergonomic design allows for ultimate wearing comfort to match your active lifestyle like running, jogging, cycling, driving, camping,hiking, gym exercise and other outdoor sports. 4.In-line Mic & Volume Control: The headset has an in-line mic and volume control buttons, perfect for answering calls or listening. Tips: When charging with a charging adapter, please make sure the current should not be greater than 1A.Specifications:
| General Specification | |
| Brand | HOCO |
| Model | ES37 |
| Color | Black/White |
| Wearing Type | In-ear |
| Material | ABS |
| Net Weight (g) | 104g, (single ear 5g) |
| Dimensions (cm/ inch) | 87 * 52 * 30mm |
| Technical Parameters | |
| Microphone | Yes |
| Wired Control | Not support |
| bluetooth Version | 5.0 |
| Transmission Distance | 10-20m |
| Rated Power | 5mW |
| Receive Sensitivity | 109dB |
| Impedance | 32 |
| Frequency Response | 20-20000Hz |
| Battery Capacity | 55mAh (single ear),2600mAh (charging compartment) |
| Charging Time (h) | 2hours |
| Taking Time | 3 hours |
| WorkingTime (h) | 3 hours |
PackageIncluded:
![]() | 1 pair ofEarphones with Charging Case |
| 1* Charging Cable | |
| 1* Manual |






