| Main centres: | 1-3 business days |
| Regional areas: | 3-4 business days |
| Remote areas: | 3-5 business days |
IMG Stageline MPX-1/BK 2 Channel DJ Mixer
| MPX-1/BK | |
|---|---|
| No. of channels | 2 |
| No. of inputs | 4 |
| Mic input | 1.5 mV, 49 dB, 1 x 6.3 mm jack |
| Line input | 150 mV, 61 dB, 2 x RCA L/R |
| Phono input | 3 mV, 2 x RCA L/R |
| Master output | 1 V/600 , 1 x RCA L/R |
| Record output | 0.5 V/600 , 1 x RCA L/R |
| Headphones | 8 , 1 x 6.3 mm jack |
| Frequency range | 20-20,000 Hz |
| THD | 0.1% |
| Equalizer bass | ±12 dB/50 Hz |
| Equalizer treble | ±12 dB/10 kHz |
| Talkover | -16 dB |
| Crossfader | yes |
| Power supply | viaencl. plug-in power supply |
| Admiss. ambient temp. | 0-40 °C |
| Width | 164 mm |
| Height | 218 mm |
| Depth | 77 mm |
| Weight | 1.2 kg |
| Packing dimensions (W x H x L) | 0.24 x 0.11 x 0.31 m |
| Gross weight | 2.165 kg |
| Net weight | 1.49 kg |