| Brand | Intel |
| Series | 9th Generation Intel Core i7 Processors |
| Model | i7-9700K |
| CPU SPECIFICATIONS |
| Vertical Segment | Desktop |
| Lithography | 14 nm |
| Core Arrangement | N/A (Traditional monolithic design) |
| Cores | 8 |
| Threads | 8 |
| Performance-core Max Turbo Frequency | N/A (Uses Intel Turbo Boost Technology 2.0) |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | N/A |
| Performance-core Base Frequency | 3.60 GHz |
| Efficient-core Base Frequency | N/A |
| Cache | 12 MB Intel Smart Cache |
| Total L2 Cache | 8 x 256 KB (2 MB Total) |
| Processor Base Power | 95 W (TDP) |
| Maximum Turbo Power | N/A (PL2 is motherboard dependent, typically around 130W) |
| TJUNCTION | 100°C |
| Sockets Supported | FCLGA1151 |
| MEMORY SPECIFICATIONS |
| Max Memory Size (dependent on memory type) | 128 GB |
| Memory Types | DDR4-2666 |
| Max # of Memory Channels | 2 |
| Max Memory Bandwidth | 41.6 GB/s |
| ECC Memory Supported | No |
| GPU SPECIFICATIONS |
| GPU Name | Intel UHD Graphics 630 |
| Graphics Base Frequency | 350 MHz |
| Graphics Max Dynamic Frequency | 1.20 GHz |
| Graphics Output | eDP, DisplayPort, HDMI, DVI |
| Execution Units | N/A |
| Max Resolution (HDMI) | 4096x2160@30Hz |
| Max Resolution (DP) | 4096x2304@60Hz |
| Max Resolution (eDP - Integrated Flat Panel) | 4096x2304@60Hz |
| DirectX* Support | 12 |
| OpenGL* Support | 4.5 |
| OpenCL* Support | N/A |
| Multi-Format Codec Engines | N/A |
| Intel® Quick Sync Video | Yes |
| Intel® Clear Video HD Technology | Yes |
| # of Displays Supported | 3 |
| Device ID | 0x3E92/94 |
| Expansion Options |
| Direct Media Interface (DMI) Revision | 3.0 |
| Max # of DMI Lanes | N/A (8 GT/s Bus Speed) |
| Scalability | 1S Only |
| PCI Express Revision | 3.0 |
| PCI Express Configurations | Up to 1x16, 2x8, 1x8+2x4 |
| Max # of PCI Express Lanes | 16 |
| Advanced Technologies |
| Intel® Gaussian & Neural Accelerator | No |
| Intel® Thread Director | No |
| Intel® Deep Learning Boost (Intel® DL Boost) on CPU | No |
| Intel® Speed Shift Technology | Yes |
| Intel® Turbo Boost Max Technology 3.0 | No |
| Intel® Turbo Boost Technology | 2.0 |
| Intel® Hyper-Threading Technology | No |
| Intel® 64 | Yes |
| Instruction Set | 64-bit |
| Instruction Set Extensions | Intel® SSE4.1, Intel® SSE4.2, Intel® AVX2 |
| Idle States | Yes |
| Enhanced Intel Speed Step® Technology | Yes |
| Thermal Monitoring Technologies | Yes |
| Intel® Volume Management Device (VMD) | No |
| Security & Reliability |
| Intel vPro® Eligibility | No |
| Intel® Threat Detection Technology (TDT) | No |
| Intel® Active Management Technology (AMT) | No |
| Intel® Standard Manageability (ISM) | No |
| Intel® Remote Platform Erase (RPE) | No |
| Intel® One-Click Recovery | No |
| Intel® Hardware Shield Eligibility | No |
| Intel® Secure Key | Yes |
| Intel® Control-Flow Enforcement Technology | No |
| Intel® Total Memory Encryption - Multi Key | No |
| Intel® AES New Instructions | Yes |
| Intel® OS Guard | Yes |
| Intel® Trusted Execution Technology | No |
| Execute Disable Bit | Yes |
| Intel® Boot Guard | Yes |
| Mode-based Execute Control (MBEC) | No |
| Intel® Stable IT Platform Program (SIPP) |