| Main centres: | 1-3 business days |
| Regional areas: | 3-4 business days |
| Remote areas: | 3-5 business days |
Movement: Quartz
Case Width: 49.0 mm
Water Resistance: 100 m (330 feet)
| SKU | IN-49508 |
| Brand Name | Invicta |
| Collection | Coalition Forces |
| Band Colour | Olive Green |
| Band length | 8.0 in |
| Band Material | Nylon |
| Band width | 24.0 mm |
| Clasp | Pin Buckle |
| Case back | Closed |
| Case crystal | Mineral Crystal |
| Case material | Stainless Steel |
| Case shape | Round |
| Case width | 49.0 mm |
| Water resistance | 100 m (330 feet) |
| Dial color | Black |
| Caliber | TMI PC32 |
| Crown | Pull and Push Crown |
| Movement type | Quartz |
| UPC | 886678666249 |