| Main centres: | 1-3 business days |
| Regional areas: | 3-4 business days |
| Remote areas: | 3-5 business days |
Movement: Quartz
Case Width: 52.0 mm
Water Resistance: 100 m (330 feet)
| SKU | 12411 |
| Brand Name | Invicta |
| Collection | Pro Diver |
| Band Colour | Black and Red |
| Band Material | Polyurethane |
| Band type | Strap |
| Band width | 32.0 mm |
| Clasp | Pin Buckle |
| Case material | Stainless Steel |
| Case shape | Round |
| Case width | 52.0 mm |
| Water resistance | 100 m (330 feet) |
| Dial color | White |
| Country of origin | Made in Japan |
| Crown | Pull and Push Crown |
| Movement type | Quartz |
| UPC | 886678124114 |