| Main centres: | 1-3 business days |
| Regional areas: | 3-4 business days |
| Remote areas: | 3-5 business days |
Movement: Quartz
Case Width: 48.0 mm
Water Resistance: 100 m (330 feet)
Features: Date
| SKU | IN-44116 |
| Brand Name | Invicta |
| Collection | Sea Spider |
| Band Colour | Silver and Black |
| Band length | 7.5 in |
| Band Material | Stainless Steel and Polyurethane |
| Band type | Strap |
| Band width | 26.0 mm |
| Clasp | Deployment Clasp |
| Case back | Closed |
| Case crystal | Flame-Fusion Crystal |
| Case material | Stainless Steel |
| Case width | 48.0 mm |
| Water resistance | 100 m (330 feet) |
| Dial color | Black |
| Features | Date |
| Caliber | TMI PC32 |
| Country of origin | Made in Japan |
| Crown | Pull and Push Crown |
| Movement type | Quartz |
| UPC | 886678585854 |