| Main centres: | 1-3 business days |
| Regional areas: | 3-4 business days |
| Remote areas: | 3-5 business days |
| SKU | K1670BLK |
|---|---|
| Brand | KERSHAW |
| Colour | Black |
| Blade Length | 8.6 cm |
| Overall Length | 20 cm |
| Blade Steel | Sandvik 14C28N Stainless Steel |
| Handle | 6061-T6 Anodized Aluminium w/Trac-Tec Inserts |
| Edge Type | Plain |
| Blade Type | Drop Point Blade |
| Opening System | SpeedSafe Assisted Opening |
| Locking Type | Liner Lock |
| Carry System | Pocket Clip |
| Knife Type | Folding/Pocket |
| Weight | 110.5 g |