| Main centres: | 1-3 business days |
| Regional areas: | 3-4 business days |
| Remote areas: | 3-5 business days |
| SKU | K1370 |
|---|---|
| Brand | KERSHAW |
| Colour | Black |
| Blade Length | 7.6 cm |
| Overall Length | 18.4cm |
| Blade Steel | 4Cr14 w/StoneWashed Finish |
| Handle | Glass-Filled Nylon |
| Edge Type | Plain |
| Blade Type | Clip Point Blade |
| Opening System | SpeedSafe Assisted Opening |
| Locking Type | Liner Lock |
| Carry System | Pocket Clip |
| Knife Type | Folding/Pocket |
| Weight | 90 g |