| Main centres: | 1-3 business days |
| Regional areas: | 3-4 business days |
| Remote areas: | 3-5 business days |
A tactical modified tanto blade, that's tough in an all steel machined style and flawless in operation.
The Lifter is equipped with Speed Safe assisted opening for fast and easy one handed opening. It opens quickly and easily with a manual push on the built in flipper or thumbstud.
Includes a deep carry pocket clip so the knife rides comfortably low in the pocket for discreet carry.
Flipper/Thumb stud
Pocket Clip: Deep Carry, Single Position
| SKU | K1302BW |
|---|---|
| Brand | KERSHAW |
| Colour | BlackWash |
| Blade Length | 8.9 cm |
| Overall Length | 20.1 cm |
| Blade Steel | 4Cr14 w/Black Oxide BlackWash Finish |
| Handle | Stainless Steel w/Black Oxide BlackWash Finish |
| Edge Type | Plain |
| Blade Type | Modified Tanto Blade |
| Opening System | SpeedSafe Assisted Opening |
| Locking Type | Frame Lock |
| Carry System | Pocket Clip |
| Knife Type | Folding/Pocket |
| Weight | 161.5 g |