| Main centres: | 1-3 business days |
| Regional areas: | 3-4 business days |
| Remote areas: | 3-5 business days |
Stylish, slim profile, designed as a discreet large profile pocket knife, inspired by traditional Spanish Navaja knives, a modern EDC design, smooth opening with KVT ball bearings, excelling at cutting ability. Available in either Standard or XL.
Jimping On Flipper
KVT Ball Bearing w/Manual Flipper Opening
Hardware: Copper Anodized Decorative Pivot Cap & Tube Spacers
Pocket Clip: Single Position, Extra Deep Carry, Tip Up, Right Hand
| Colour | Black/Silver |
|---|---|
| Blade Length | 11.4 cm |
| Overall Length | 25.1 cm |
| Blade Steel | D2 High-Carbon Tool Steel w/Bead Blasted Finish |
| Handle | G10 Front/Stainless Steel Back w/Matte Bead-Blast Finish |
| Edge Type | Plain |
| Blade Type | Clip Point Blade |
| Opening System | Flipper |
| Locking Type | Frame Lock |
| Carry System | Pocket Clip |
| Knife Type | Folding/Pocket |
| Weight | 105g |