| Main centres: | 1-3 business days |
| Regional areas: | 3-4 business days |
| Remote areas: | 3-5 business days |
| Brand | Kingston Technology |
| Model | SNV3SM3/1T0 |
| Series | NV3 Series |
| Capacity | 1TB (1000GB) |
| Interface | PCIe 4.0 x4 NVMe |
| Max Sequential Read Speed | 6,000 MB/s |
| Max Sequential Write Speed | 4,000 MB/s |
| NAND Flash | 3D NAND |
| Terabytes Written (TBW) | 320 TBW |
| Form Factor | M.2 2230 |
| MTBF | 2,000,000 hours. |
| Power Consumption (TDP) | 1.1W Idle / 2.2W Avg / 3.4W Max Read / 4.5W Max Write |
| Operating Temperature | 0°C to 70°C |
| Condition | New |
| Dimensions | 2.2cm x 3.0cm x 0.23cm |
| Weight | 2.8g |
| Warranty | 3-year warranty |
| What's in the Box | 1x Kingston SNV3SM3/1T0 NV3 1TB M.2 2230 NVMe SSD |