| Main centres: | 1-3 business days |
| Regional areas: | 3-4 business days |
| Remote areas: | 3-5 business days |
| Hardware Specifications | Description |
| Chipset | ESPRESSIF-ESP32 240MHz Xtensadual-core 32-bit LX6 microprocessor |
| FLASH | QSPI flash 4MB |
| SRAM | 520 kB SRAM |
| Button | Reset |
| USB to TTL | CP2104 |
| Interface | UART, SPI, SDIO, I2C, LEDPWM, TVPWM, I2S, IRGPIO,ADC,capacitortouch sensor, DACLNA pre-amplifier |
| Display | IPSST7789V 1.14 Inch135*240 resolution |
| Working voltage | 2.7V-4.2V |
| Working current | About 60MA |
| Sleep current | About120uA |
| Working temperature range | -40C~+85ᆪC |
| Size&Weight | 51.52x 25.04x 8.54mm(7.81g) |
| Power Supply | Description |
| Power Supply | USB 5V/1A |
| Charging current | 500mA |
| Battery | 3.7V lithium battery |
| JST Connector | 2Pin 1.25mm |
| USB | Type-C |
| Wi-Fi | Description |
| Standard | FCC/CE-RED/IC/TELEC/KCC/SRRC/NCC |
| Protocol | 802.11 b/g/n(802.11n,speed up to 150Mbps)A-MPDU and A-MSDU polymerization,support0.4usProtection interval |
| Frequency range | 2.4GH2~2.5GHz(2400M-2483.5M) |
| Transmit Power | 22dBm |
| Communication distance | 300m |
| Bluetooth | Description |
| Protocol | Support bluetooth V4.2BR/EDR and BLE standard |
| Radio frequency | With -97dBm sensitivity NZIF receiver Class-1,Cl ass-2&Class-3 emitter AFH |
| Audio frequency | CVSD&SBC audio frequency |
| Software | Description |
| Wi-Fi Mode | Station/SoftAP/SoftAP+Station/P2P |
| Security mechanism | WPA/WPA2/WPA2-Enterprise/WPS |
| Encryption Type | AES/RSA/ECC/SHA |
| Firmware upgrade | UART download/OTA (Through network/hostto download and write firmware) |
| Software Development | Support cloud server development/SDK for user firmware development |
| Networking protocol | IPv4, IPv6, SSL, TCP/UDP/HTTP/FTP/MQTT |
| User Configuration | AT + Instruction set, cloud server, android/iOSapp |
| OS | FreeRTOS |





