| Main centres: | 1-3 business days |
| Regional areas: | 3-4 business days |
| Remote areas: | 3-5 business days |
| |
|
| Product Description | Logitech M590 Silent - mouse - Bluetooth, 2.4 GHz - graphite tonal |
| Device Type | Mouse |
| Connectivity Technology | Wireless - Bluetooth, 2.4 GHz |
| Colour | Graphite tonal |
| Orientation | Right-handed |
| Dimensions (WxDxH) | 6.4 cm x 10.3 cm x 4 cm |
| Weight | 101 g |
| Wireless Receiver | USB wireless receiver |
| Movement Detection Technology | Optical |
| Buttons Qty | 7 |
| Movement Resolution | 1000 dpi |
| Features | Battery indicator, on/off power switch, Logitech Unifying receiver, Logitech Advanced Optical Tracking, precision scroll wheel |
| Battery | AA type |
| OS Required | Google Chrome OS, Android 5.0 or later, Apple MacOS X 10.10 or later, Windows 8 / 10 |
| Manufacturer Warranty | 2-year warranty |
| Manufacturer's Code: 910-005197 | Logitech |