| Main centres: | 1-3 business days |
| Regional areas: | 3-4 business days |
| Remote areas: | 3-5 business days |
| Brand | Meaco |
| Compressor or Desiccant? | Compressor |
| Extraction Rate at 26.7¬C and 60%rh | 6 litres per day |
| Extraction Rate at 30¬C and 80%rh | 10 litres per day |
| Noise level at one metre | 36 to 40dB(A) |
| Rated Power Consumption | 155W (see table above for more details) |
| Variable Humidistat | Yes |
| Approximate electricity cost | Just 26 cents/hour based on R1.46/kWh |
| Continuous Drainage | Yes- hose not included |
| Continuous Drainage Pipe Diameter | 12x15mm |
| Air Flow (nominal) | 105m¬/hour |
| Fan Speeds | Two |
| Filter | Washable dust filter |
| Laundry Mode | Yes |
| Digital Display | Yes |
| Tank | 2.6 litres |
| Operating Temperatures | 5.....35¬C |
| Power Supply | 230V, 50Hz |
| Refrigerant | R290 |
| Rated Current | 1.0A |
| Dimensions (HWD) mm | 463 x 300 x 250mm |
| Weight | 11.3kgs |