| Main centres: | 1-3 business days |
| Regional areas: | 3-4 business days |
| Remote areas: | 3-5 business days |
| Weight | 490g |
| Dimensions (HWD) | 268.5 x 166 x 139.6mm |
| Maximum Air Flow | 260m¬/hour |
| Oscillation Swing Angles | 65¬ up, 10¬ down (manual) |
| Noise Level | |
| Temperature Operating Conditions | +5¬C to +40¬C |
| Fan Motor Type | DC Brushless Motor |
| Power Supply | 220 - 240V / 50Hz |
| Power Consumption | 1 to 4.5 watts |
| Fan Speeds | 4 |
| Light | Yes |
| Usage Length (on fan speed 1) | 14 hours |
| Charging Time (to 100%) | 6 hours |
| Powered By | USB lead (1,2m) |