| Main centres: | 1-3 business days |
| Regional areas: | 3-4 business days |
| Remote areas: | 3-5 business days |
LCD Display Product Specification
MECER
| Model Name | 32LF88 |
| Size | 31.51" diagonal |
| Backlight | DLED direct Type |
| Maximum resolution | 1366×768 |
| Contrast ratio (Typ) | 1200: 1 |
| Response time(Typ) | 7ms |
| Display scale | 16:09 |
| Viewing angle(CR>10) | Typ (H:178°,V:178°) |
| Display Colors | 16.7 M |
| Color Gamut(NTSC) | Min: 65% Typ: 68% |
| LCM Center Luminance of White | Min:200cd/m2;Typ:240cd/m2 |
| Local dimming | nonsupport |
| Uniformity of Luminance | 70% |
| Audio power(Output) | 6W+6W |
| HDMI 1.4 (HDCP 1.4) | 2 |
| USB 2.0 | 1 |
| VGA | 1 |
| AV In | 1 |
| Audio Out | 1(optional) |
| MTS/NICAM | NICAM |
| Sleep time setting | YES |
| Teletext | Yes |
| DOLBY | Yes |
| HDMI-ARC | HDMI-1 |
| HDMI-CEC | YES |
| OTA | NO |
| Hotel mode | n/a |
| Size (without stand) LxWxH | 720 x 82 x 425mm |
| Size (withstand) LxWxH | 720 x 172 x 448mm |
| Size (carton) LxWxH | 778 x 109 x 468mm |
| Net Weight (without stand) | 3.85kg |
| Net Weight (withstand) | 3.9kg |
| Gross Weight (without stand) | 4.85kg |
| Gross Weight (withstand) | 4.9kg |
| Size (VESA Mount) | 200 x 200mm |
| Power input | 220VAC |
| Fire rating | UL94-HB75 |
| Standby power | 0.5W |
| Rated power | 55W |
| Working condition | Temperature:5°C~40°C, Humidity 10%~80%, Atmosphere:86KPa~106KPa |
| Storage condition | Temperature:-20°C~55°C, Humidity: 10%~80%, Atmosphere:86kPa~106kPa |
| Stand | 1PCS |
| Remote control | 1PCS |
| Instruction Manual | 1PCS |