| Main centres: | 1-3 business days |
| Regional areas: | 3-4 business days |
| Remote areas: | 3-5 business days |
LED Display Product Specification
MECER
| Model Name | 43LF88 |
| Size | 42.51" diagonal |
| Backlight | DLED direct Type |
| Maximum resolution | 1920×1080 |
| Contrast ratio (Typ) | 4000:1 |
| Response time(Typ) | 8ms |
| Display scale | 16:09 |
| Viewing angle(CR>10) | Typ (H:178°,V:178°) |
| Display Colors | 16.7 M |
| Color Gamut(NTSC) | NTSC 68% |
| LCM Center Luminance of White | Min:220cd/m2; Typ:260cd/m2 |
| Local dimming | nonsupport |
| Uniformity of Luminance | 70% |
| Audio power(Output) | 8W+8W |
| HDMI 1.4 (HDCP 1.4) | 2 |
| USB 2.0 | 1 |
| AV In | 1 |
| Audio Out | 1 |
| SPDIF Out | 1 (optical) |
| Picture freezing | YES |
| MTS/NICAM | NICAM |
| Sleep time setting | YES |
| DOLBY | Yes |
| HDMI-ARC | HDMI-1 |
| HDMI-CEC | YES |
| OTA | NO |
| Hotel mode | n/a |
| Base model name | BCCP-43 Straight fixed plastic bottom base |
| Size (without stand) LxWxH | 956 x 87 x 556mm |
| Size (withstand) LxWxH | 956 x 172 x 580mm |
| Size (carton) LxWxH | 1060 x 126 x 636mm |
| Net Weight (without stand) | 6.1kg |
| Net Weight (withstand) | 6.2kg |
| Gross Weight (without stand) | 8.1kg |
| Gross Weight (withstand) | 8.2kg |
| Size (VESA Mount) | H200 x V200mm |
| Power input | 100~240VAC |
| Fire rating | UL94-HB75 |
| Standby power | 0.5W |
| Rated power | 75W |
| Working condition | Temperature: 5°C~40°C humidity: 20%~80% atmosphere: 86KPa~106KPa |
| Storage condition | Temperature: -20°C~55°C humidity: 20%~80% atmosphere: 86kPa~106kPa |
| Stand | 1PCS |
| Remote control | 1PCS |
| Instruction Manual | 1PCS |