| Main centres: | 1-3 business days |
| Regional areas: | 3-4 business days |
| Remote areas: | 3-5 business days |
| Color | Red+Black |
| Material | Chrome vanadium steel + TPR Handle |
| NM range | 2-14NM |
| Wrench Length | 220mm |
| Wrench Weight | 350g |
| Bits Length | 25mm T30T25T20 H10 H8 H6 H5 H4 H3 |
| Bits Length | 27mm H5 |
| Box size | (L x W x H)255 x 80 x 60mm |
| Tolerance in | Accuracy +/- 4% |