| Main centres: | 1-3 business days |
| Regional areas: | 3-4 business days |
| Remote areas: | 3-5 business days |
Mercusys Halo H70X | AX1800 Whole Home Mesh Wi-Fi 6 System (2-Pack)
Fill Your Home with Fast Mesh Wi-Fi
FEATURES:
| Hardware | |
| Ports | 3× Gigabit Ports per Halo Unit |
| (WAN/LAN auto-sensing) | |
| Button | Reset button |
| Dimensions (W × D × H) | 128 × 81 × 83.7mm |
| Wireless | |
| Wireless Standards | IEEE 802.11 a/n/ac/ax 5.0GHz, IEEE 802.11 b/g/n/ax 2.4GHz |
| Signal Rate | 1201 Mbps on 5.0GHz, 574 Mbps on 2.4GHz |
| Mesh protocol | 802.11k/v/r |
| 2.4GHz < 20dBm (EIRP) | |
| 5.0GHz < 23dBm (EIRP) | |
| Reception Sensitivity | 2.4GHz: |
| 11g 6Mbps:-96dBm | |
| 11g 54Mbps:-78dBm | |
| 11n HT20 MCS7:-76dBm | |
| 11n HT40 MCS7:-73dBm | |
| 5GHz: | |
| 11a 6Mbps:-95dBm | |
| 11a 54Mbps:-77dBm | |
| 11ac VHT20 MCS8:-72dBm | |
| 11ac VHT40 MCS9:-67dBm | |
| 11ac VHT80 MCS9:-63dBm | |
| Software | |
| Working Mode | Router, Access Point |
| WAN Type | Dynamic IP/Static IP/PPPoE/L2TP/PPTP |
| DHCP | Server, Client |
| Protocols | Supports IPv4 and IPv6 |
| Guest Network | 2.4GHz Guest Network × 1 |
| 5.0GHz Guest Network × 1 | |
| Features | Parental Controls, QoS (Quality of Service), |
| Monthly Report, Assisted Setup, Address | |
| Reservation, Port Forwarding, Mercusys DDNS, | |
| VLAN, IPv6, LED Control | |
| Management | Local Management, Remote Management, |
| Multi-Managers | |
| Wireless Security | WPA-PSK/WPA2-PSK/WPA3 |
| Package Contents for Halo H70X (2-pack): | |
| 2× Halo H70X Units | |
| 1× RJ45 Ethernet Cable | |
| 2× Power Adapters | |
| Quick Installation Guide | |