| Main centres: | 1-3 business days |
| Regional areas: | 3-4 business days |
| Remote areas: | 3-5 business days |
Mercusys MS106LP | 6-Port 10/100Mbps Desktop Switch with 4-Port PoE+
FEATURES:
SPECIFICATIONS:
| HARDWARE | |
| Dimensions | 99.8 × 98 × 25mm |
| PoE Ports | RJ45 |
| Standard: Compliant with 802.3 af/at Powered Devices | |
| PoE Ports: 1 to 4 | |
| PoE Power Budget: 40W | |
| Interfaces | 6× 10/100Mbps Ports, Auto-Negotiation, Auto MDI/MDIX |
| External Power Supply | External Power Adapter (Output: 53.5V 0.81A) |
| Installation | Desktop |
| Wall Mount | |
| Standards and Protocols | IEEE 802.3x Flow Control |
| Data Rates | 10/100Mbps at Half Duplex |
| 20/200Mbps at Full Duplex | |
| Jumbo Frame | 2KB |
| Mac Address Table | 2K |
| Max. Power Consumption | 1.87W (220V 50Hz, no PD connected) |
| 44.8W (220V 50Hz, with 40W PD connected) | |
| Max. Heat Dissipation | 6.34 BTH/h (no PD connected) |
| 152.32 BTH/h (with 40W PD connected) | |
| OTHERS | |
| Package Contents | 6-Port 10/100Mbps Desktop Switch with 4-Port PoE+ (MS106LP) |
| Power Adapter | |
| Quick Installation Guide | |
| Environment | Operating Temperature: 0°C~40°C |
| Storage Temperature: -40°C~70°C | |
| Operating Humidity: 10%~90% RH non-condensing | |
| Storage Humidity: 5%~95% RH non-condensing | |