| Main centres: | 1-3 business days |
| Regional areas: | 3-4 business days |
| Remote areas: | 3-5 business days |
Mercusys MS110P | 10-Port 10/100Mbps Desktop Switch with 8-Port PoE+
8× PoE+ Ports (65W Budget) for Network Deployment
FEATURES:
SPECIFICATIONS:
| HARDWARE | |
| Dimensions (W × D × H) | 171 × 98 × 27mm |
| PoE Ports | RJ45 |
| Standard: Compliant with 802.3 af/at Powered Devices | |
| PoE Ports: Port-1 to Port-8 | |
| PoE Power Budget: 65W | |
| Interfaces | 10× 10/100Mbps Ports, Auto-Negotiation, Auto MDI/MDIX |
| External Power Supply | External Power Adapter (Output: 53.5V 1.31A) |
| Installation | Desktop |
| Wall Mount | |
| Standards and Protocols | IEEE 802.3x Flow Control |
| Data Rates | 10/100Mbps at Half Duplex |
| 20/200Mbps at Full Duplex | |
| Jumbo Frame | 2KB |
| Mac Address Table | 2K |
| Max. Power Consumption | 10.064 BTH/h (no PD connected) |
| 263.568 BTH/h (with 65W PD connected) | |
| OTHERS | |
| Package Contents | 10-Port 10/100Mbps Desktop Switch with 8-Port PoE+ (MS110P) |
| Power Adapter | |
| Quick Installation Guide | |
| Environment | Operating Temperature: 0°C~40°C |
| Storage Temperature: -40°C~70°C | |
| Operating Humidity: 10%~90% RH non-condensing | |
| Storage Humidity: 5%~95% RH non-condensing | |