| Main centres: | 1-3 business days |
| Regional areas: | 3-4 business days |
| Remote areas: | 3-5 business days |
This Minox ZX5 2-10×50 scope with Plex Absehen reticle features a large field of view, special optical high-tech glass, sharpness and clarity in low light situations, M* multi-coating, 1/4 MOA elevation and windage adjustments, shock and scratch resistant aluminum housing, comfortable variable power adjustment, quick adjusting ocular, argon gas, and waterproof/fogproof internal lenses.
| Manufacturer | Minox |
|---|---|
| Riflescopes series | Minox ZX5 |
| Made in | - |
| In production since | No |
| Warranty | 2 years |
| SKU | 66607c |
| Variable magnification | Yes |
| Minimal magnification. | 2x |
| Maximum magnification. | 10x |
| Diopter range | -3 to 2.5 dptr. |
| Lens diameter. | 50 mm |
| Min. exit pupil. | 5 mm |
| Max. exit pupil. | 11.4 mm |
| Min. field of view. | 4m/100m |
| Max. field of view. | 18.9m/100m |
| Min. eye relief. | 100mm |
| Max. eye relief. | 100mm |
| Twilight Factor | - |
| Light transmission | - |
| Fast focus eyepiece | Yes |
| Adjustment per click | 7mm/100m - 1/4MOA |
| Turret Type | Capped |
| Turret locking | No |
| Zero Stop | No |
| Nr. Turret Turns | MT - Multi Turn |
| Turret rotation direction | CCW |
| Elevation (mrad). | 11.04mrad |
| Elevation (MOA). | 0MOA |
| Windage (mrad). | 11.04mrad |
| Windage (MOA). | 0MOA |
| Elevation Per Turn | - |
| Reticle position | 2. focal plane - SFP |
| Reticle illumination | No |
| Illumination color | No |
| Daytime-usable illumination | No |
| Auto Turn-Off | No |
| Dot size. | 0MOA |
| Parallax setting | - |
| Parallax adjustment | No |
| Parallax adj. range | - |
| Length. | 335 mm |
| Weight. | 630g |
| Color | No |
| Working temperature range | -10 °C / +50 °C |
| Power Supply | No |
| Filled with | Argon |
| Lens coating | Fully Multicoated |
| Tube diameter | 30 mm |
| Mounting rail. | No |
| Scope Rail Standard | No |
| Mount rail type | No |
| Mount length. | 0mm |
| Objective diameter | 57 mm |
| Eyepiece diameter | 43 mm |
| Mounting Standard | N/A |
| Waterproof | Yes |
| Fogproof | Yes |
| Shockproof | Yes |
| Built-in rangefinder | No |