| Main centres: | 1-3 business days |
| Regional areas: | 3-4 business days |
| Remote areas: | 3-5 business days |
Movement: Quartz
Case Width: 34.0 mm
Water Resistance: 30 m (100 feet)
| SKU | 3600502 |
| Brand Name | Movado |
| Collection | Bold |
| Band Colour | Gold |
| Band Material | Stainless Steel |
| Band type | Bracelet |
| Band width | 14.0 mm |
| Clasp | Deployment Clasp |
| Case crystal | K1 Mineral Crystal (Scratch Resistant) |
| Case material | Stainless Steel |
| Case shape | Round |
| Case width | 34.0 mm |
| Water resistance | 30 m (100 feet) |
| Dial color | Gold |
| Country of origin | Swiss-Made |
| Movement type | Quartz |
| UPC |