| Main centres: | 1-3 business days |
| Regional areas: | 3-4 business days |
| Remote areas: | 3-5 business days |
The users of professional power tools have very high expectations of their cutting
results. Once expensive high-quality materials come to work, no cut should go wrong!
If the cut is not square, or the cutting line has changed, it will not only be annoying but also very expensive.
MPS has designed high quality saw blades with a teeth set called VARIOZAHN. The blades are made from from Bi-metal for extended cutting performance. The combination of Bi-metal and VARIOZAHN teeth allows for the blade to cut both steel and wood. Ideal for cutting wood with nails.

QTY: 5
Material Thickness Range: 3.0-100.0mm
| Description | Specification |
| A | 1.8-2.5 mm |
| B | 110 mm |
| C | 132 mm |
| D | 1.27 mm |
| E | 8 mm |


MPS® is a family owned company, founded by Martin Pott in 1987. All products
are manufactured in Germany to achieve high levels of quality, innovation and
consistency.
With passion, MPS® can do what they do best - High quality products for the
perfect cutting and sawing solutions from:
