| Main centres: | 1-3 business days |
| Regional areas: | 3-4 business days |
| Remote areas: | 3-5 business days |
The users of professional power tools have very high expectations of their cutting
results. Once expensive high-quality materials come to work, no cut should go wrong!
If the cut is not square, or the cutting line has changed, it will not only be annoying but also very expensive.
MPS has designed high quality saw blades with
extraordinary symmetric ground teeth, made from a Chrome-Vanadium-alloy with special characteristics and
extended cutting performance.

QTY: 5
Material Thickness Range: 4-30mm
| Description | Specification |
| A | 2.5 mm |
| B | 75 mm |
| C | 100 mm |
| D | 1.45 mm |
| E | 8 mm |


MPS® is a family owned company, founded by Martin Pott in 1987. All products
are manufactured in Germany to achieve high levels of quality, innovation and
consistency.
With passion, MPS® can do what they do best - High quality products for the
perfect cutting and sawing solutions from:
