| Main centres: | 1-3 business days |
| Regional areas: | 3-4 business days |
| Remote areas: | 3-5 business days |
A reciprocating saw blade is also known as a sabre saw blade and it cuts through material with a push-and-pull motion.
MPS has designed high quality reciprocating saw blades made from Trimetal with 3 cutting edges that provide new possibilities of using a reciprocating saw. The teeth positioned on the nose of the blade, allow it to make a plunge cut in wooden materials. High alloyed HSS with 8% cobalt incorporated is used to make cuts in wood containing nails.
The spine of the blade is also set with cutting teeth to allow the saw to be used 'upside-down'. A great feature when used in demolition works.

QTY: 2
| Description | Specification |
| A | 4.2 mm |
| B | 130 mm |
| C | 150 mm |
| D | 0.90 mm |
| E | 19 mm |
| F | 2.5 mm |


MPS® is a family owned company, founded by Martin Pott in 1987. All products
are manufactured in Germany to achieve high levels of quality, innovation and
consistency.
With passion, MPS® can do what they do best - High quality products for the
perfect cutting and sawing solutions from:
