| Main centres: | 1-3 business days |
| Regional areas: | 3-4 business days |
| Remote areas: | 3-5 business days |
| Material | Bearing steel |
| Length | Approx 14.5cm/ 5.7 |
| Diameter | Approx 4.5cm/ 1.77 |
| Shank diameter | Approx 1.5cm/ 0.59'' |
| Quenching hardness | 55-60HRC (Pointed part), 45-50HRC (Main part) |