| Main centres: | 1-3 business days |
| Regional areas: | 3-4 business days |
| Remote areas: | 3-5 business days |
The Muela Sioux 10.R Knife is an integral design for skinning. Made of high-quality Moly-Vanadium steel with a full tang construction. Has an anatomical shape ergonomic handle to ensure a secure grip and comfort over a long period. Suitable for hunting and outdoor activities.
Specifications:
| Overall Length: | 210mm |
| Handle Length: | 110 mm |
| Blade Length: | 100 mm |
| Blade Material: | 440C Stainless Steel |
| Blade Type: | Hunting |
| Handle Material: | Pakkawood |
| Hardness: | 57-58 hrc |
| Sheath: | Leather |
Muela Sioux 10.R Knife Features: