| Main centres: | 1-3 business days |
| Regional areas: | 3-4 business days |
| Remote areas: | 3-5 business days |
NGK Spark Plug - ZFR6T-11G
| Spanner Size | 16 mm |
| Thread Size | M14 x 1,25 |
| Thread Length | 19.0 mm |
| Spark Plug | Nickel Middle Electrode |
| Spark Plug | 1 - Earthed Electrode |
| Spark Plug | Interference Suppression 1 kOhm |
| Spark Plug | with gasket seat |
| Spark Position | 7.0 mm |
| Spark Plug | Fixed SAE connector |
| Trade Numbers | ZFR6T-11G |
OE Numbers
Cross-Reference Numbers
Suitable for the following Vehicles
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| ALTEA (5P1) 1.4 16V | 2006-05 - 2011-05 | 63 | 86 | 1390 | |
| ALTEA XL (5P5, 5P8) 1.4 16V | 2006-10 - 2013-06 | 63 | 86 | 1390 |
| Body | Model | Produced | KW | HP | CCM |
|---|---|---|---|---|---|
| IBIZA IV ST (6J8, 6P8) 1.6 | 2012-02 - 2015-05 | 77 | 1598 | ||
| IBIZA IV Hatchback Van (6J1) 1.2 | 2008-04 - 2015-05 | 51 | 1198 | ||
| IBIZA III (6L1) 1.4 16V | 2006-05 - 2009-11 | 63 | 86 | 1390 | |
| IBIZA III (6L1) 1.6 16V | 2006-11 - 2009-11 | 77 | 105 | 1598 | |
| IBIZA IV (6J5, 6P1) 1.2 | 2009-07 - 2015-05 | 44 | 60 | 1198 | |
| IBIZA IV (6J5, 6P1) 1.2 | 2008-03 - 2015-05 | 51 | 70 | 1198 | |
| IBIZA IV (6J5, 6P1) 1.4 | 2008-03 - 2015-05 | 63 | 85 | 1390 | |
| IBIZA IV (6J5, 6P1) 1.6 | 2008-05 - 2012-03 | 77 | 105 | 1598 | |
| IBIZA IV (6J5, 6P1) 1.6 LPG | 2011-05 - 2015-05 | 60 | 81 | 1598 | |
| IBIZA IV SC (6J1, 6P5) 1.2 | 2008-07 - 2015-05 | 51 | 70 | 1198 |