| Main centres: | 1-3 business days |
| Regional areas: | 3-4 business days |
| Remote areas: | 3-5 business days |
Lens Width: 57.0 mm
Bridge Width: 14.0 mm
Arm Length: 135.0 mm
Lens Protection: 100% UV Protection
| SKU | EV24049-708-57 |
| Brand Name | Nike |
| Collection | Veil Prism |
| Arm length | 135.0 mm |
| Bridge width | 14.0 mm |
| Detailed frame color | Gold Silver |
| Detailed lens color | Silver Mirror |
| Frame color | Gold |
| Frame material | Acetate |
| Frame shape | Square |
| Lens color | Silver |
| Lens protection | 100% UV Protection |
| Lens width | 57.0 mm |
| Polarization | Non-Polarized |
| UPC | 886895675901 |