| Main centres: | 1-3 business days |
| Regional areas: | 3-4 business days |
| Remote areas: | 3-5 business days |

Experience the world in stunning clarity with the Nikon Prostaff P3 10x42 part of the legendary Prostaff P3 series. Engineered with Nikon's renowned optics, these binoculars deliver bright, sharp, and true-colour images for birding, wildlife, sport, and all outdoor adventures.
| Magnification | 10x |
| Objective Lens | 42mm |
| Field of View (Real) | 7.0° |
| Field of View (Apparent) | 62.9° |
| Field of View at 1,000m | 122m/367ft |
| Exit Pupil | 4.2mm |
| Eye Relief | 15.7mm |
| Close Focus | 3.0m/9.8ft |
| Prism Type | Roof |
| Waterproof | 1m/10min |
| Dimensions | 150×130×54mm |
| Weight | 585g |
Easter Special: Limited stock 19 March 4 May 2026.
Specifications sourced from Nikon official website.