NRF24L01+ 2.4GHz Antenna Wireless Transceiver Module
Sold
New 40 were available
Indicative market price: R45.00
R30.00
33% off
Buyer protection
Get it now, pay later
South Africa
Customer ratings
Product code
NRF24L01-MOD
Bob Shop ID
Product information
NRF24L01P also known as NRF24L01+
Built-in hardware and link layer
Built-in 2.4 GHz antenna
Automatic response and automatic re-transmission function
Address and CRC check function
Wireless rate: 1 or 2 Mbps
SPI interface rate: 0 ~ 8 Mbps
125 Channels, Multi-point communication and frequency hopping to meet communication needs
Channel switching time is very short
Fully compatible with nRF24XX series
I/O can accept 5v level
Available software to set the address
Can be connected directly to a variety of microcontrollers
Software programming is convenient
±60ppm 16MHz crystal
Built-in voltage regulator
Low working voltage: 1.9 ~ 3.6 V
The global open ISM frequency band, the maximum 0dbm transmitted power, free license to use
Transmission distance up to 100 meters outdoors
I2C/TWI protocol simplifies the communication lines
Specifications
Power supply: 5V DC