| Main centres: | 1-3 business days |
| Regional areas: | 3-4 business days |
| Remote areas: | 3-5 business days |


| Capture every detail—even from far away—with the SP-590 Ultra-Zoom. Its amazing 26x wide-angle optical zoom is the longest, most powerful in the world. Get sharp shots with Dual Image Stabilization. It''s the perfect point-and-shoot camera for sports, outdoor and travel photography—or for anyone who wants an all-in-one compact camera that takes stunning pictures. |
| Features |
| Package Content |
| Specification |
| Product Name | SP-590UZ Digital Camera |
| Product Type | Digital Camera |
| Screen Size | 2.7" |
| Display Screen Type | Color LCD |
| Display Resolution | 230000Pixel |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Camera Resolution | 12Megapixel Effective |
| Image Formats | JPEG |
| Video Formats | AVI Motion JPEG |
| Image Formats | JPEG |
| Maximum Image Resolution | 3968 x 2976 |
| Video Formats | AVI Motion JPEG |
| Maximum Video Resolution | 640 x 480 |
| Maximum Frame Rate | 30fps |
| Focal Length | 4.6mm to 119.6mm |
| Lens Construction | 14 Elements in 11 Groups |
| Aperture Range | f/2.8 to 5 |
| Optical Zoom | 26x |
| Digital Zoom | 5x |
| Image Stabilization | Optical |
| Focus Modes | Manual Focus |
| Minimum Focus Distance | 0.39" |
| Flash Modes | Red-eye Reduction |
| Viewfinder Type | Electronic |
| Memory Card Support | microSD Card |
| Interfaces/Ports | 1 x DC Power In |
| Number of Batteries Support | 4 |
| Battery Size Support | AA |
| Battery Include | Yes |
| Color | Black |
| Color | Black |
| Size (LxWxH) | 11cm x 8.9cm x 9.8cm |
| Package Gross Weight | 1.500kg |
| Package Type | Color Box |