| Main centres: | 1-3 business days |
| Regional areas: | 3-4 business days |
| Remote areas: | 3-5 business days |
| Specifications | |
|---|---|
| Movement | Mechanical |
| Calibre | Orient Cal. F6722 |
| Hacking | Yes |
| Power reserve | 40 hours |
| Hand winding | Yes |
| Automatic | Yes |
| Glass | Sapphire crystal |
| Date | Yes |
| Width (without crown) | 39.9mm |
| Thickness | 13mm |
| Lugs | 20mm |
| Lug to lug | 46.5mm |
| Water resistance | 200m |
| Dial | Black |
| Bezel material | Stainless steel |
| Crown | Screw-down |
| Case material | Stainless steel |
| Band material | Stainless steel |
| End links | Folded |
| Caseback | Solid |
| Warranty | 2 years |