| Main centres: | 1-3 business days |
| Regional areas: | 3-4 business days |
| Remote areas: | 3-5 business days |
| Specifications | |
|---|---|
| Movement | Mechanical |
| Calibre | Orient Cal. F6B24 |
| Hacking | Yes |
| Power reserve | 40 hours |
| Hand winding | Yes |
| Automatic | Yes |
| Glass | Sapphire crystal |
| Date | Yes |
| Width (without crown) | 42.5mm |
| Thickness | 14mm |
| Lugs | 22mm |
| Lug to lug | 50mm |
| Water resistance | 50m |
| Dial | White |
| Bezel type | Fixed |
| Crown | Push/pull |
| Case material | Stainless steel |
| Band material | Leather |
| Caseback | Display |
| Warranty | 2 years |