| Main centres: | 1-3 business days |
| Regional areas: | 3-4 business days |
| Remote areas: | 3-5 business days |
| Specifications | |
|---|---|
| Movement | Mechanical |
| Calibre | Orient Cal. F6722 |
| Hacking | Yes |
| Power reserve | 40 hours |
| Hand winding | Yes |
| Automatic | Yes |
| Glass | Sapphire crystal |
| Date | Yes |
| Width (without crown) | 43.4mm |
| Thickness | 12.8mm |
| Lugs | 22mm |
| Lug to lug | 51mm |
| Water resistance | 200m |
| Dial | Green |
| Bezel type | Unidirectional |
| Crown | Screw-down |
| Case material | Steel |
| Band material | Steel |
| End links | Folded |
| Caseback | Solid |
| Warranty | 2 years |