| Main centres: | 1-3 business days |
| Regional areas: | 3-4 business days |
| Remote areas: | 3-5 business days |
Panasonic Lumix G Vario 45-150mm f/4.0-5.6 Micro Four Third MFT M4/3 mount
**Mint Condition**
This lens is in a fantastic condition with no fungus or haze on the elements.
It comes complete with original lens hood, front and rear lens caps.
| Specifications | |
|---|---|
| Equiv. focal length | 90-300mm (full format equivalent) |
| Equiv. aperture | f/8-f/11.2 (full format equivalent, in terms of depth-of-field) |
| Optical construction | 12 elements in 9 groups (2x aspherical & 1xUHR elements) |
| Number of aperture blades | 7 (circular) |
| min. focus distance | 0.9m (max. magnification: 1:5.9) |
| Dimensions | 62x73mm |
| Weight | 200g |
| Filter size | 52mm (non-rotating) |
| Hood | supplied, barrel-shaped, bayonet mount |
| Other features | OIS |








Please note I mainly specialize in cameras and lenses, I also do conversions on lens mounts
and conversions from fixed lens rangefinder cameras to mirrorless camera bodies,
so please feel free to browse my other listings http://www.bidorbuy.co.za/user/1149003/Red_October
or inquire if you have a special project in mind