| Main centres: | 1-3 business days |
| Regional areas: | 3-4 business days |
| Remote areas: | 3-5 business days |
The Pelican Air 1485 Case (Black) is a Compact HandCarry Case with No Foam/Empty Combines Strength and Lightness in a Watertight, Crushproof and Dustproof Design Optimized for Travel.
Built From Proprietary HPX Polymer with Honeycomb Structural Elements, It Is Up To 40% Lighter Than Standard Pelican Polymers.
The Case Meets Airline Overhead and CheckIn Dimension Guidelines, Making It Ideal for Air Travel.
Specs | |
|---|---|
| Product Name | Pelican 1485AIRNF Compact HandCarry Case (No Foam/Empty) |
| Model | 1485AIRNF |
| Material | Proprietary HPX Polymer with Honeycomb Structural Elements |
| Interior Contents | None (No Foam/Empty) |
| Closure Type | ABS DoubleThrow Latches |
| Carry/Transport Options | Top Handle |
| Exterior Dimensions | 19.2" W × 12.8" H × 6.9" D (48.8 × 32.5 × 17.5cm) |
| Interior Dimensions | 17.8" W × 10.2" H × 6.2" D (45.2 × 25.9 × 15.8cm) |
| Interior Cubic Volume | 0.6 Ft³ / 0.017 M³ |
| Watertight | Yes, ORing Seal |
| Maximum Buoyancy | 41.1 Lb / 18.6 Kg |
| Storage Temperature | 60 To 160°F (51.1 To 71.1°C) |
| Weight | 4.6 Lb / 2.1 Kg |