| Main centres: | 1-3 business days |
| Regional areas: | 3-4 business days |
| Remote areas: | 3-5 business days |
Petrol fuel filter E118S is a GUD Select fuel injection filter for selected Ford Fiesta, Figo and Ikon petrol applications.
| Specification | Value |
|---|---|
| Filter Description | Petrol Fuel Injection |
| Filter Type | Petrol |
| Height | 205 mm |
| Outer Diameter | 51 mm |
| EFI Thread Size Top | 8 |
| EFI Thread Size Bottom | 8 |
| Make | Model | Engine | Years |
|---|---|---|---|
| Ford | Fiesta, Figo I, Ikon II/III | 1.4, 1.4i, 1.6, 1.6i and 2.0 ST150 petrol | 2003-2016 |
| Make / Brand | Reference Numbers |
|---|---|
| Bosch | 0-450-905-926, 0450905926 |
| Ford | 2S61-9155-AB, 1140129, 2S699155AB, 2S6J9155AA, 2208333, 2S6Z9155A, 2S619155AB |
| Fram | G9292 |
| Mazda | D350-13-480, D350 13 480, 2S61 91 55AB |
| Mann and Hummel | WK511/2 |
| Ryco | Z629 |
Will this fuel filter fit Ford Fiesta, Figo & Ikon?
This part (E118S) is listed for the fitments shown on this page. Confirm by matching the fitment details. Verify VIN/engine.
What brand is this part?
This listing is for a GUD Select fuel filter.
How should I use the OEM reference numbers?
Use the OEM reference numbers as cross-check references with the removed part or supplier catalogue before ordering.