| Main centres: | 1-3 business days |
| Regional areas: | 3-4 business days |
| Remote areas: | 3-5 business days |
Petrol fuel filter E79S is a GUD Select fuel injection filter for selected Audi, Volkswagen and Chery petrol applications.
| Specification | Value |
|---|---|
| Filter Description | Petrol Fuel Injection |
| Filter Type | Petrol |
| Height | 175 mm |
| Outer Diameter | 82 mm |
| EFI Thread Size Top | 8 |
| EFI Thread Size Bottom | 8 |
| Make | Model | Engine | Years |
|---|---|---|---|
| Audi | A3, A4, A8, S3, S4, TT | 1.8, 1.8T, 2.0, 2.4, 3.0, 3.2, 3.7, 4.2 and 6.0 petrol | 1999-2010 |
| Chery | J1 | 1.3 petrol | 2009-2016 |
| Volkswagen | Golf IV, Jetta IV, New Beetle | 1.6i, 1.8, 1.8T, 2.0 and V5 | 1999-2006 |
| Volkswagen Commercial | T5 Caravelle, Transporter | 3.2 V6 | 2005-2008 |
| Make / Brand | Reference Numbers |
|---|---|
| Bosch | 0-450-905-318, 0 450 905 318 |
| Fram | G5870 |
| Mahle | KL 79 |
| Mann and Hummel | WK730/1 |
| Tata | F002R20002 |
| Volkswagen/VAG | 1J0-201-511A, 1J0201511A |
| Ryco | Z584 |
Will this fuel filter fit VW Golf IV, Audi A3 & Audi?
This part (E79S) is listed for the fitments shown on this page. Confirm by matching the fitment details. Verify VIN/engine.
What brand is this part?
This listing is for a GUD Select fuel filter.
How should I use the OEM reference numbers?
Use the OEM reference numbers as cross-check references with the removed part or supplier catalogue before ordering.