| Main centres: | 1-3 business days |
| Regional areas: | 3-4 business days |
| Remote areas: | 3-5 business days |
Petrol fuel filter E119S is a GUD Select fuel injection filter for selected Audi, Seat and Volkswagen petrol applications.
| Specification | Value |
|---|---|
| Filter Description | Petrol Fuel Injection |
| Filter Type | Petrol |
| Height | 152 mm |
| Outer Diameter | 62 mm |
| EFI Thread Size Top | 8 |
| EFI Thread Size Bottom | 8 |
| Make | Model | Engine | Years |
|---|---|---|---|
| Audi | A3 | 2.0 FSI and 3.2 V6 | 2004-2008 |
| Seat | Ibiza IV | 1.6 and 2.0 | 2006-2008 |
| Volkswagen | Polo, Polo Classic, Golf V, Jetta V, Touran I, Caddy III | 1.4, 1.6 and 2.0 petrol | 2002-2011 |
| Make / Brand | Reference Numbers |
|---|---|
| Bosch | 0-450-905-925 |
| Fram | G9791 |
| Volkswagen | 6Q0-201-511, 6Q0 201 511, 6Q0201051A, 6Q0201051C |
| Audi | 6Q0201511 |
| Mann and Hummel | WK59X |
| Ryco | Z674 |
Will this fuel filter fit VW Polo, Golf V & Audi?
This part (E119S) is listed for the fitments shown on this page. Confirm by matching the fitment details. Verify VIN/engine.
What brand is this part?
This listing is for a GUD Select fuel filter.
How should I use the OEM reference numbers?
Use the OEM reference numbers as cross-check references with the removed part or supplier catalogue before ordering.