| Main centres: | 1-3 business days |
| Regional areas: | 3-4 business days |
| Remote areas: | 3-5 business days |
Petrol fuel filter E158S is a GUD Select fuel injection filter for selected Audi, Seat and Volkswagen petrol applications.
| Specification | Value |
|---|---|
| Filter Description | Petrol Fuel Injection |
| Filter Type | Petrol |
| Height | 168 mm |
| Outer Diameter | 55 mm |
| EFI Thread Size Top | 8 |
| EFI Thread Size Bottom | 8 |
| Make | Model | Engine | Years |
|---|---|---|---|
| Audi | A3, TT | 3.2 V6 | 2004-2010 |
| Seat | Ibiza IV/V | 1.4 and 1.6 | 2007-2008 |
| Volkswagen | Polo, Polo Classic, Polo Vivo, CrossPolo, Beetle, Golf V/VI, Jetta V/VI, Touran | 1.2 TSI, 1.4, 1.4 TSI, 1.6, 2.0 and 3.2 V6 | 2004-2025 |
| Volkswagen Commercial | Caddy III/IV | 1.0 TSI and 1.6 petrol | 2004-2021 |
| Make / Brand | Reference Numbers |
|---|---|
| Bosch | F026-403-006, F 026 403 006 |
| Fram | G10147 |
| Audi | 6Q0 201 051 A, 6Q0 201 051 J |
| Seat/Skoda/VW | 6Q0-201-051A, 6Q0-201-051C, 6Q0-201-051J |
| Mann and Hummel | WK69/2 |
| Ryco | Z768 |
| Wix | WF8317 |
Will this fuel filter fit VW Polo, Golf V & Audi?
This part (E158S) is listed for the fitments shown on this page. Confirm by matching the fitment details. Verify VIN/engine.
What brand is this part?
This listing is for a GUD Select fuel filter.
How should I use the OEM reference numbers?
Use the OEM reference numbers as cross-check references with the removed part or supplier catalogue before ordering.