| Main centres: | 1-3 business days |
| Regional areas: | 3-4 business days |
| Remote areas: | 3-5 business days |
This compact subwoofer is the perfect solution to add more deep and powerful bass in your vehicle, without the typical sacrifice in space! With a built-in high-efficiency Class-D amplifier, low power consumption, low weight design and compact size you don't have to worry about lower mileage due to your bass addition.
General Specifications
| EV Optimized | |
| Size | 20 cm |
| Maximum power | 160 W |
| Nominal input power | 50 W |
| Frequency response | 40 - 200 |
| Sensitivity | 98 dB |
| Woofer material | Aluminium |
| Voice Coil type | Copper Round Wire 4-Layers |
| Voice Coil bobbin type | Glass Imide |
| Lowest resonance frequency | 32 Hz |
| Magnets | Strontium |
| Weight | 3.2 kg |
| Dimensions (W x H x D) | 280 x 200 x 70 |