| Main centres: | 1-3 business days |
| Regional areas: | 3-4 business days |
| Remote areas: | 3-5 business days |
Also known as a Dremel this tool is extremely diverse in its applications. It can be used to cut, grind or polish. It comes with a plastic carry case & various accessories.
| Feature | Specification |
|---|---|
| Power Supply | 230 V @ 50 Hz |
| Power Output | 135 W |
| No Load Speed | 10 00032 000 RPM |
| Chuck Capacity | 3.2 mm |
| Cord Length | 1.8 m |
| Charge Time | NA |
| Running Time | NA |
| Accessories | Wrench x10 Sanding Bands x2 Drill Bits x2 Grinding Wheels x5 Diamond Points Nylon Brush x4 Collets (x2 3.2 mm, 2.4 mm, 1.6 mm) x2 Silicon Carbide Grinding Wheels x2 Fiberglass Cut Off Wheels |