| Main centres: | 1-3 business days |
| Regional areas: | 3-4 business days |
| Remote areas: | 3-5 business days |
suitable for evaluating the Raspberry Pi CM5 or being integrated into end products
PoE Base Board for all Compute Module 5 Variants

| CM5 socket | suitable for all variants of Compute Module 5 |
|---|---|
| Networking | Gigabit Ethernet RJ45 connector, integrates 802.3af/at-compliant PoE circuit (5V/5A) |
| Connector | Raspberry Pi 40PIN GPIO header |
| USB | USB 3.2 Gen1 × 2 |
| USB 2.0 × 2 | |
| MIPI | 4-lane MIPI interface × 2 (22pin 0.5mm FPC connector) |
| Video | HDMI port × 2, supports 4K output |
| RTC | CR / ML2032 battery holder |
| Storage | TF card slot for Compute Module 5 Lite (without eMMC) variants |
| Fan connector | 5V, JST-SH PWM 4PIN connector |
| NVMe | PCIe Gen2/3 × 1 |
| Power input | 5V 5A |
| Dimensions | the base board: 160 × 90 (mm) |
| with metal case: 200.5 × 97.5 × 31.0 (mm) |
Standard CM5 socket and Raspberry Pi 40PIN GPIO header
suitable for all variants of Compute Module 5

Providing both network connection and power supply for your Raspberry Pi in one cable

Faster reading/writing speed compared to the TF card slot of Raspberry Pi, greatly improving reading/writing efficiency of the system or files, support booting Raspberry Pi from NVMe Solid State Drive

* for reference only, please refer to the Package Content for detailed part list


Note: Only supports the NVMe Protocol Solid State Drives.
Onboard connectors including MIPI / M.2 / HDMI / USB / ETH / TF Card Slot

Ideal for Raspberry Pi applications with multiple peripheral requirements, or other industrial context

